Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-05-2024

Koncert, wystawa, karaoke, potańcówka, rodzinne zabawy, przemarsz ulicami miasta, inscenizacja historyczna oraz symboliczne złożenie kwiatów i wiązanek w biało-czerwonych barwach. W tym roku lubanianie mogli świętować na wiele sposobów.

Wiwat Maj, Trzeci Maj! – z radosnym okrzykiem na ustach ulicami miasta maszerowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem majówki. To właśnie oni wraz z uczniami z pozostałych szkół oraz przedszkolakami rozpoczęli obchody patriotycznych świąt majowych w Lubaniu. Apele szkolne, występy muzyczne czy taneczne, scenki rodzajowe… kreatywność najmłodszych lubanian jest olbrzymia. Nauczyciele zaś wiedząc, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, z zaangażowaniem krzewią patriotyzm w dzieciach i młodzieży.

W tym roku obchodziliśmy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja oraz 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Do wspólnych obchodów zapraszało lubanian miasto przy mocnym wsparciu Miejskiego Domu Kultury.

2 maja, w Dzień Flagi, kiedy na wietrze powiewały biało-czerwone flagi, na Placu Feliksa Netza odbyło się wydarzenie YES!teśmy 20 lat w UE. Plenerowa wystawa prac plastycznych, quiz wiedzy „Unia i ja” oraz gry i zabawy rodzinne, spotkały się z zainteresowaniem mieszkańców. Co odważniejsi podczas karaoke wyśpiewali na scenie przeboje z lat 2004-2024.

Miejskie obchody Narodowego Święta 3 Maja rozpoczęło złożenie kwiatów pod krzyżem przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Jakuba w Lubaniu. Odprawiono też mszę w intencji Ojczyzny. Po południu uroczystości patriotyczne przeniosły się do centrum miasta. Plac Feliksa Netza ponownie ożywił gwar mieszkańców. Lubanianie mogli wysłuchać koncertu "Rozkwitają pąki białych róż..." w wykonaniu artystów z Moc. Art Agencja Artystyczna z Krakowa. Na scenie wystąpili: Magdalena Różowicz, Agnieszka Pudło i Paweł Plewa.

Po koncercie nastąpił pokaz tańca towarzyskiego oraz krótka nauka podstawowych kroków tanecznych. Prawdziwy kunszt taneczny pokazały pary z Klubu Tańca Towarzyskiego AMETYST. Do wspólnej zabawy zachęcał Mirosław Mleczek. Piątkowe atrakcje zakończyły się miejską Potańcówką RETRO, którą poprowadził DJ TOP.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...