Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-05-2024

Jak wyglądał Lubań na początku XXI wieku, w przededniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej?

O północy 1 maja 2004 roku staliśmy się członkiem Unii Europejskiej. Poprzedziły to wieloletnie negocjacje i przygotowania, a także referendum, w którym obywatele naszego kraju mogli odpowiedzieć na pytanie: „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”. 

W tym czasie trwała IV kadencja miejskiego samorządu, która rozpoczęła się w 2002 roku. W wyniku pierwszych bezpośrednich wyborów Burmistrzem Miasta Lubań został wybrany Konrad Rowiński. Jego zastępcami byli wówczas Henryk Rogacki i Wiesław Wydra. Przewodniczącym Rady Miasta wybrano Mariana Kwolika, zaś wiceprzewodniczącymi Małgorzatę Grzesiak i Tadeusza Sztabę.

W 2004 roku – roku wstąpienia Polski do UE - Rada Miasta Lubań obradowała na 13 sesjach i podjęła 85 uchwał. Burmistrz wydał ponad 9,5 tysiąca decyzji administracyjnych, 172 zarządzenia oraz przedłożył Radzie Miasta 70 projektów uchwał. 

Dochody budżetu miasta na 2004 rok wynosiły 31 755 636 zł, natomiast wydatki 32 310 627 zł, w tym wydatki na inwestycje 4 073 036 zł. 

W 2004 roku miasto pozbyło się na rzecz starostwa powiatowego budynku tzw. „zameczku” na Kamiennej Górze w zamian za budynek po byłym liceum ekonomicznym na Placu Lompy i budynek po zakładzie Fatma. W tym samym roku:

  • rozpoczęto budowę rurociągu tranzytowego wody surowej z ujęcia w Pisarzowicach,
  • rozpoczęto przebudowę i rozbudowę miejskiej oczyszczalni ścieków,
  • wykonano kanalizację sanitarną w ulicach Reja i Kochanowskiego,
  • rozpoczęto adaptację budynku szkoły przy Placu Lompy na siedzibę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,
  • zakończono budowę i oddano do użytku halę zabudowy śródrynkowej „tret”. Inwestycja zrealizowana została dzięki dotacji w wysokości 225 tysięcy euro z Programu Współpracy Przygranicznej Polska – Niemcy PHARE 2001,
  • wykonano remont nawierzchni ulic: Słowackiego i Królowej Jadwigi,
  • wykonano dodatkowe punkty świetlne przy dworcu PKS oraz wymieniono 8 reflektorów na zwieńczeniu Wieży Brackiej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 2004 rok Lubań zakończył z liczbą 22 392 mieszkańców (10 630 mężczyzn i 11 762 kobiety).
Urodziło się wówczas 84 dziewczynki i 107 chłopców - dziś są to dorosłe osoby – rówieśnicy Polski w UE. 

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...