Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-06-2023

W dzisiejszym wideoinformatorze opowiemy o wręczeniu Medali za Zasługi dla Miasta Lubania oraz o Dniu Aktywnej Rodziny.

Lubań pamięta i docenia osoby, które miały szczególny wpływ na jego historię najnowszą.

Nie mniej ważne jest „tu i teraz”, a tę przestrzeń tworzą społecznicy i pasjonaci, którzy po raz kolejny zaprosili lubanian do wspólnej zabawy. 

W dzisiejszym wideoinformatorze przedstawimy kolejnych odznaczonych Medalami Za Zasługi Dla Miasta Lubania oraz opowiemy o Dniu Aktywnej Rodziny.

W tym roku mijają 33 lata od pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych. Na pamiątkę tego wydarzenia 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego.

26 maja odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego wręczone zostały najwyższe lubańskie odznaczenia.

- Jeszcze w roku 2020 Rada Miasta Lubań, z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego, przyznała Medale Za Zasługi Dla Miasta Lubania byłym burmistrzom, panu skarbnikowi oraz byłym przewodniczącym Rady Miasta. Oczywiście w tym gronie znaleźli się również: pan Jerzy Zieliński – burmistrz dwóch kadencji oraz pan Marian Zwierzański – skarbnik miasta wszystkich kadencji od 30 latwyjaśnił Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer.

Jerzy Zieliński właśnie w Lubaniu rozpoczął swoją działalność samorządową, biorąc udział w pierwszych wyborach w 1990 roku. Jako burmistrz w latach 1993 – 1998 postawił przede wszystkim na rozwój gospodarczy i społeczny naszego miasta.

- Moja radość polegała na tym, że mogłem w tym uczestniczyć od samego początku, zarówno przy tworzeniu samorządu gminnego, powiatowego, jak i wojewódzkiego, i w każdym z tych samorządów udawało się osiągać sukcesy, które dzisiaj procentują. Dziś pozwalają żyć nam w miarę normalnym kraju, w normalnych warunkach, cieszyć się tymi osiągnięciami, które mają nasze jednostki, nasze spółki, nasze szkoły. To jest ta wielka radośćwspominał Jerzy Zieliński.

Z kolei Marian Zwierzański z lubańskim samorządem związany był nieprzerwanie od 1990 do 2019 roku. W tym czasie wspierał kolejnych włodarzy miasta, a jego umiejętność sprawnego zarządzania budżetem sprawiła, że możliwa była realizacja wielkich inwestycji, takich jak budowa hali sportowej i krytej pływalni przy ul. Różanej czy odbudowa tak zwanego „tretu”.

- Nie było inwestycji, która by nie rozwijała miasta. Każda inwestycja była przedyskutowana, świadomie podjęta przez Radę i ona do dzisiaj służy. Nie znam inwestycji, która po prostu by szkodziła miastu. Wszystkie były pozytywne i oby tak dalej – podkreślił Marian Zwierzański.

Początki samorządności to także powstawanie i rozwój infrastruktury i jednostek organizacyjnych, bez których dziś nie wyobrażamy sobie Lubania.

- Jak widać w ocenach, które pojawiały się właśnie przy okazji takich jubileuszy, niezależnie od opcji politycznej – wszyscy samorządem się chwalą, że to ta najlepsza z wszystkich reform i ta Polsce się udałapodsumował J. Zieliński.

Odznaczonym serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni z tak wyjątkowych osobowości, które tworzyły podwaliny samorządu terytorialnego, a potem przez lata ciężko pracowały na rzecz Lubania i jego mieszkańców. 


W pierwszy czerwcowy weekend centrum naszego miasta objęły we władanie stowarzyszenia, fundacje, kluby i grupy pasjonatów, które do wspólnej zabawy zaprosiły lubanian w każdym wieku.

- Piękną sprawą jest to, że możemy się dzielić tymi swoimi talentami. Cieszę się, że robią to lubańskie stowarzyszenia. Cieszę się, że są one reprezentowane tutaj na lubańskim rynku tak licznie, a naszą rolą, rolą samorządu jest tylko wspieranie tego typu inicjatyw. Oby było ich jak najwięcej – mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Dzień Aktywnej Rodziny to wyjątkowe wydarzenie, które ma promować działalność lokalnych organizacji pozarządowych oraz aktywizować rodziny do kreatywnego spędzania czasu.

- Celem stowarzyszenia jest propagowanie historii Górnych Łużyc i Lubania w Polsce i poza granicami, tak że taka okazja, jak dzisiaj, jest okazją właśnie do pokazania, że istniejemy, że łączy nas pasja, historia, chwalimy się tym, co dokonaliśmy, co jest przed namiwyjaśnił prezes Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc Janusz Kulczycki.

Organizacje przygotowały zadania, będące częścią gry terenowej.

- Najpierw na przykład trzeba było w piasku poszukać jakąś metalową rzecz, później trzeba było zrobić deskę minutę i tutaj przed chwilą robiłem quiz, żeby zadania pani mi zadawała opowiadał Maks.

- Wykonywaliśmy zadanie fizyczne, dziewczynka musiała wykonać 10 skłonów, takich pogłębiających. Mamy na swoim stanowisku quiz albo zadania fizyczne do wykonania i dzieci poprzez sport troszkę się poruszająopisywała pani Gabriela z Bojan Boks.

- Ciężko było. Deskę musiałam zrobićwyznała Julia.

Każdy, kto zapełnił kartę gry, miał szansę otrzymać nagrodę główną, a wszyscy grający mogli liczyć na drobne upominki.

- Te dzieci tylko w tych telefonach i w telefonach, a teraz aktywniecieszyła się pani Wioleta.

Nagrody przygotowano też dla osób, które pojawiły się w najbardziej fantazyjnych nakryciach głowy.

W trakcie imprezy odbywały się występy na scenie. Najpierw zaprezentowały swoje umiejętności dzieci z miejskiego żłobka, potem przedszkolaki i uczniowie lubańskich podstawówek.

Swoje wejścia mieli też członkowie organizacji pozarządowych. Jak ryby w wodzie czuli się tam artyści na co dzień działający w Miejskim Domu Kultury.

Na najmłodszych czekało mnóstwo innych darmowych atrakcji. Dmuchańce, przejazdy ciuchcią, malowanie twarzy, balonowe zwierzątka oraz bogata oferta warsztatów sprawiły, że nie było czasu na nudę.

- Daje się szablon, na ten szablon klej no i po prostu na wybrane kolory przez siebie no… dajesz brokat, jak jakby uzupełniasz opowiadała Lena.

- Bardzo fajnie, sympatycznie. Warsztaty dla dzieci super są, naprawdę. Córka właśnie teraz tam sobie robi jakieś z gliny, breloczki… Tak że bardzo fajnie dodała pani Magdalena z Lubania.

- Wszystko jest fajne, bardzo dużo wszystkiego, dużo zabaw różnychmówiła Alona.

Tegoroczną nowością były stanowiska służb mundurowych, które budziły żywe zainteresowanie nie tylko najmłodszych.

- Tak, jak dla chłopczyka, to i wozy strażackie, i policyjne, tak że tutaj pod tym względem plus na pewno dużynadmieniła pani Monika.

Jak zawsze mieszkańcy Lubania pamiętali o potrzebujących. Stowarzyszenie Młodzi Dla Lubania prowadziło stoisko charytatywne, którego celem było wsparcie Oriany Pudy w powrocie do zdrowia po wypadku samochodowym.

Dzień Aktywnej Rodziny zakończyło rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Rodzinnie tu i teraz – w Lubaniem w tle” oraz głównych nagród w grze terenowej. Szczęśliwcy otrzymali bony o wartości 200, 300 i 500 zł.

Pełen wrażeń dzień zakończył się pokazem ogniowym Grupy Prototype.

Piękna pogoda sprzyjała, a lubanianie jak co roku tłumnie zjawili się, by świetnie się bawić, a tym samym przyjąć ten najpiękniejszy DAR od miejscowych aktywistów.

- I to bardzo cieszy, że wychodzimy z tych domów, jesteśmy na wolnym powietrzu, korzystamy z atrakcji i mam nadzieję, że później będziemy – po wchłonięciu tej pozytywnej energii – dzielić się również nią na zewnątrz - podsumował burmistrz.

Bogata oferta i niespotykany klimat Dnia Aktywnej Rodziny to zasługa wielu osób i ich ciężkiej pracy. Nagrodą dla organizatorów z pewnością były radosne uśmiechy najmłodszych i pozytywne opinie ich rodziców.

Liczymy na to, że w takim składzie spotkamy się znów za rok.

ORGANIZATORZY FESTYNU DAR 2023 - stowarzyszenia, fundacje, kluby i grupy nieformalne z Lubania oraz powiatu lubańskiego we współpracy z Miastem Lubań:

 • Koordynacja współpracy organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu
 • Dolnośląska Grupa Literacka NURT w Lubaniu
 • Fundacja Bukowińska "Bratnia Pomoc" w Lubaniu
 • Grupa Fireshow Prototype
 • Klub Honorowych Dawców Krwi w Lubaniu
 • Klub Liderów Młodzieżowych w Lubaniu
 • Klub Sportowy Bojan Boks Lubań
 • Ludowy Zespół Sportowy Zaręba
 • Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów AGAT
 • Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów ODNOWA
 • Olszyńskie Stowarzyszenie Abstynentów NOWE ŻYCIE
 • Polskie Stowarzyszenie Schronisk Młodzieżowych Oddział Łużycki Lubań
 • Stowarzyszenie "SIÓDME NIEBO"
 • Stowarzyszenie Młodzi Dla Lubania
 • Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc
 • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Lubaniu przy Warsztatach Terapii Zajęciowej
 • Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubaniu przy Miejskim Domu Kultury w Lubnaiu
 • Jednostki miejskie: Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu, Miejski Dom Kultury Lubań

INSTYTUCJE I ORGANIZACJE WSPIERAJĄCE:

 • Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu
 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu
 • Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu
 • Zakład Karny w Zarębie
 • Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu
 • Fundacja "Partnerstwo Izerskie Bogactwem Trójgranicza" w Uboczu

SPONSOR: Chromex Sp. z o.o.

FINANSOWANIE: Zadanie „Dzień Aktywnej Rodziny DAR 2023” dofinansowane ze środków budżetu Gminy Miejskiej Lubań.

(ŁCR)

 

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...