Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-07-2021

Od najbliższego czwartku, 22 lipca 2021 r., Muzea Miejskie w Żytawie w swoim Muzeum Historii Kultury (klasztor pofranciszkański) prezentować będą wystawę poświęconą 675. rocznicy powstania górnołużyckiego Związku Sześciu Miast.

Za moment narodzin Związku uznaje się 21 sierpnia 1346 r., gdy przedstawiciele górnołużyckich miast królewskich - Budziszyna, Görlitz, Kamenz, Lubania, Löbau i Żytawy - wymienili wzajemne umowy sojusznicze. Założony w celu wzajemnej obrony alians przetrwał do roku 1815, kiedy to północno-wschodnia część Górnych Łużyc z Görlitz i Lubaniem została przyłączona do Prus. Jak dalece pozostaje on do dziś w świadomości mieszkańców, opowiadają m.in. osobistości dzisiejszych Sześciu Miast, z których po roku 1945 mamy już siedem – z historycznego Görlitz wyłonił się jeszcze Zgorzelec.

Wystawa "Silni razem? Żytawa i Związek Sześciu Miast" przybliża historię Żytawy i jej średniowiecznych sojuszników obejmując takie tematy jak polityka, gospodarka, kultura, sztuka, komunikacja, handel, obrona, a także prawo i porządek publiczny. Intrygujące i zmienne dzieje zilustrują archeologiczne znaleziska z żytawskiego rynku, historyczne widoki miasta oraz przedmioty świadczące o dawnych konfliktach zbrojnych. Cała prezentacja i towarzyszące jej zestawy audioguide zostały przygotowane w dwóch językach: po niemiecku i po polsku.

Przygotowana przez żytawskie Muzea Miejskie ekspozycja powstała w ramach polsko-niemieckiego projektu badawczego „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta“, który zamierza przybliżyć wspólną historię nadgranicznego regionu poprzez trzy tematy wiodące. Poza Związkiem Miast jest to jeszcze słowiańskie osadnictwo na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu (wystawa na ten temat zostanie otwarta w lutym 2022 r. w Muzeum w Budziszynie) oraz okres wojen napoleońskich między Bobrem a Szprewą (o czym od grudnia br. opowiadać będzie specjalna wystawa w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu). Poza trzema wymienionymi tu instytucjami w projekcie „1000 lat Górnych Łużyc” uczestniczą jeszcze: Zakład Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku oraz Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii jako partner wiodący. Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

 

Więcej o projekcie i o żytawskiej wystawie na stronach: www.1000lusatia.eu oraz www.museum-zittau.de.

 

Dalsze informacje:

Emil Mendyk

emil.mendyk@lfa.sachsen.de, Tel. +49 / 173 6683393

www.1000lusatia.eu, Facebook: @1000JOL.LGL

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...