Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-05-2020

Cztery lubańskie szkoły podstawowe dostały sprzęt ułatwiający zdalną naukę.

W sytuacji nadzwyczajnej, związanej z zawieszeniem zajęć w szkołach, kształcenie na odległość stanowi duże wyzwanie dla dzieci, ich rodziców i nauczycieli. W procesie nauczania oprócz ludzi kluczowe znaczenie ma sprzęt, który umożliwia wzajemną komunikację.

Gmina Miejska Lubań realizuje projekt grantowy pn. „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej wynosi 69 999,10 zł. Celem projektu jest wsparcie szkół podstawowych gminy w realizacji kształcenia zdalnego w związku z epidemią COVID 19. Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z grantu zakupiono 19 laptopów i 70 punktów dostępowych do Internetu dla lubańskich podstawówek. Dodatkowe 11 laptopów gmina zakupiła ze środków własnych.

– Laptopy zostały już rozdysponowane do czterech szkół podstawowych. Czekamy jeszcze na punkty dostępowe do Internetu, które ze względów technicznych musiały zostać wymienione. Będziemy je również przekazywać szkołom w ilości określonej proporcjonalnie – powiedział Mateusz Zajdel, zastępca Burmistrza Miasta Lubań.

– Wiemy, że zapotrzebowanie jest duże i dyrektorzy szkół udostępnili już niewykorzystywany dotychczas sprzęt szkolny. Nadal jednak są uczniowie, którzy mają problemy z uczestnictwem w zdalnym nauczaniu. Pomoc w tym zakresie jest ciągle potrzebna, bo pozwoli na realizację w lepszych standardach zajęć organizowanych na odległość – mówił zastępca Burmistrza.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa dzisiaj, tj. 15 maja uruchamia nabór wniosków w ramach programu „Zdalna Szkoła Plus”. Ministerstwo Cyfryzacji przeznacza na ten cel dodatkowe 180 mln złotych. O dofinansowanie mogą starać się gminy, bo to one odpowiadają za wsparcie rodzin.

– Mam nadzieję, że z tej puli pieniędzy będzie możliwy zakup i przekazanie szkołom kolejnych laptopów – powiedział M. Zajdel.

– Na podstawie przekazanego przez dyrektorów szkół podstawowych zapotrzebowania, mamy ponad 50 uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy w ramach programu „Zdalna Szkoła Plus” – informuje Mariusz Tomiczek, Główny Specjalista ds. Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju w Urzędzie Miasta Lubań. – W tym programie wsparcie jest uzależnione od liczby rodzin wielodzietnych korzystających z pomocy gminy. Zgodnie z limitem możemy wnioskować o kwotę 55 tys. złotych, co oczywiście uczynimy – dodaje M. Tomiczek.

(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...