Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-02-2015

13 lutego o godz. 18 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu odbyło się spotkanie promocyjne książki Andrzeja Maciaszczyka i Łukasza Orlickiego pt. „Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim”. Książka wydana została przez lubańskie Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze” w ramach projektu dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, realizowanego przy wsparciu Łużyckiego Centrum Rozwoju i Muzeum Regionalne.

Z mieszkańcami regionu zainteresowanymi nową publikacją spotkał się Andrzej Maciaszczyk. Do muzeum przybyło ponad 100 osób. Wśród nich nie brakowało ludzi na co dzień zajmujących się historią regionu. Wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia, autorstwa Łukasza Tekieli. Dyrektor muzeum podkreślił silne strony nowej publikacji oraz uwypuklił jej znaczenie dla rozwoju lokalnej militarnej turystyki kulturowej. Następnie przedstawicielka Południowo-Zachodniego Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" Magdalena Guła zaprezentowała charakter i przebieg projektu, którego produktem finalnym była właśnie promowana książka. Zwróciła ona szczególną uwagę na wysokie walory poznawcze zajęć terenowych przeprowadzonych w ramach realizowanego projektu z grupą lubańskiej młodzieży jesienią 2014 r. przez Andrzeja Maciaszczyka. Jako trzeci wystąpił sam autor. Andrzej Maciaszczyk pokrótce opowiedział o pracach związanych z przygotowaniem książki, nie wchodząc jednak głębiej w jej tematykę.

Jak sam wyznał, nie chciał nikomu zepsuć lektury książki, ujawniając wcześniej zaprezentowane na jej kartach opinie. Po wypowiedzi autora rozgorzała gorąca dyskusja dotycząca zarówno problematyki poruszanej w książce, jak również potencjału turystycznego Kamiennej Góry. Przez ostatnie pół godziny spotkania promocyjnego autor podpisywał swoje dzieło. W ten sposób bibliografia lokalnej historiografii została wzbogacona o kolejną interesującą pozycję, której lekturę gorąco polecamy. O tym, że spodobała się ona lubanianom, świadczy frekwencja na spotkaniu i ekspresowe tempo, w jakim mieszkańcy zgłaszali się po odbiór tej bezpłatnej publikacji.
Wszyscy miłośnicy historii, którzy przyszli na spotkanie, otrzymali ostatnie dostępne egzemplarze książki. Zarówno „Pogranicze”, jak również Muzeum Regionalne i Łużyckie Centrum Rozwoju, nie dysponują już żadnymi wolnymi egzemplarzami dla zainteresowanych osób indywidualnych i instytucji. Obecnie publikacja jest dostępna już wyłącznie w wersji elektronicznej (plik pdf) na stronie internetowej Stowarzyszenia „Pogranicze
Tekst/zdjęcia: Muzeum Regionalne w Lubaniu

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...