30-01-2015

Nieremontowany budynek Gimnazjum nr 1 w Lubaniu z lat 60-tych teraz dostał nowe życie.

W grudniu 2014 r. zakończyły się prace remontowe szkoły, które są efektem realizacji projektu pn.: „Termomodernizacja budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Skalniczej 3 w Lubaniu”. Główne działania to docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropodachu z jednoczesną wymianą pokrycia dachu i wymianą obróbek blacharskich, instalacji odgromowej, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian piwnic, wymiana źródła ogrzewania ciepłej wody użytkowej, wymiana i uzupełnienie głowic i zaworów termostatycznych do regulacji instalacji c.o.
- Wykonane prace termomodernizacyjne pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty związane z ogrzewaniem budynku Gimnazjum nr 1. Przyczynią się również do podniesienia jakości warunków nauki i pracy. Dzięki remontowi szkoła zyskała nowe oblicze – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Całkowita wartość projektu to 875 747,00 zł, wkład Unii Europejskiej w ramach Działania 5.4 „Zwiększenie efektywności energetycznej” w Priorytecie 5 „Regionalna infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013: 744 280,40 zł.
Cała społeczność Gimnazjum nr 1 oraz mieszkańcy dzielnicy Księginki cieszą się z przeprowadzonego remontu, na który czekali bardzo długo. Tym bardziej, że szkoła w tej dzielnicy pełni rolę ośrodka nauki, kultury. Od stycznia br. dzieci uczą się w odnowionym i docieplonym budynku.

Jest ładnie, estetycznie, ciepło i oszczędnie. Głównym założeniem termorenowacji jest ograniczenie zużycia energii cieplnej dla ogrzewania budynku, polepszenie warunków klimatycznych w pomieszczeniach oraz poprawienie estetyki elewacji budynku. Oszacowano, że zużycie energetyczne zostało zmniejszone o 60%. Po 50. latach budynek znowu jak nowy. Jubileusz 1965-2015 uczniowie będą świętować w odnowionej szkole.
  ŁCR