20-09-2021

Lubańskie Biegowisko, Odjazdowy Bibliotekarz i Wrzesień na Łużycach - to trzy imprezy, które pozwoliły lubanianom zakończyć lato w mocno aktywny sposób.

Biegali, maszerowali, jeździli na rowerze. Można powiedzieć, że w miniony weekend miał miejsce w Lubaniu nieco zmodyfikowany triathlon. Rozpoczął się w piątek za sprawą lubańskich bibliotekarzy, którzy zapraszali czytelników, miłośników książek i rowerów na rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz. Organizatorzy już na wstępie zaznaczali, że w imprezie może wziąć udział każdy, a wystarczą tylko sprawny jednoślad, dobry humor i chęci. Tegoroczna trasa przebiegała przez Lubański Wielki Las. Kolumna rowerzystów wzbogaciła tamtejszą zieleń radosnymi, pomarańczowymi akcentami, ponieważ pomarańcz był dominującym kolorem całej akcji.

Sobota była dniem jeszcze bardziej aktywnym, ponieważ od wczesnych godzin popołudniowych uczestnicy rajdu pieszego i biegowiska maszerowali i biegali ulicami miasta.

Rajd pieszy "Wrzesień na Łużycach" to jedna z cyklu imprez pod nazwą „Turystyka Łączy Pokolenia”. Oprócz tego, że turystyka zbliża ludzi pozwala też na promowanie i poznawanie piękna powiatu lubańskiego, upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa, zdobywanie odznak oraz rekreację dzieci, młodzieży i seniorów w kontakcie z przyrodą. Wszystko to na malowniczej trasie w wersji 10 km lub 15 km. Wydarzenie zorganizowali: Oddział Łużycki PTSM w Lubaniu, Osiedlowe Koło PTTK nr 35 w Lubaniu oraz Polska Federacja Popularyzacji Turystyki z siedzibą w Szczecinie.

Za nami również Lubańskie Biegowisko 2021. Impreza sportowa przyciągnęła spore grono miłośników ruchu na świeżym powietrzu. W wydarzeniu udział wzięło ponad 150 startujących wśród dzieci, młodzieży i osób z niepełnosprawnością intelektualną, prawie 100 zawodników w kategorii open i około dwudziestu zawodników nordic walking.

- Impreza jest niesamowita. Bardzo cieszymy się, że tak wielu sportowców zaszczyciło nas swoją obecnością – podkreślała dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu, Beata Soczyńska. -  Cieszymy się z udziału dzieci, których było bardzo dużo. Po raz pierwszy były z nami osoby z niepełnosprawnością intelektualną i czuję się dumna, że te dzieci brały udział w tej imprezie. Za rok marzy mi się zorganizowanie półmaratonu i oczywiście biegu na 10 km - planuje dyrektor MOSiR.

Rywalizującym nie brakowało emocji i dopingu ze strony kibiców, choć niewątpliwie najgłośniejszymi wspierającymi byli rodzice najmłodszych uczestników biegu. Dzieci i młodzież oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną biegli ulicą Sybiraków w stronę Przylasku na dystansie od 400 m do 2600 m. Starsi uczestnicy wzięli udział w biegu na dystansie 10 km oraz nordic walking na 5 km. Wśród biegaczy najlepszy czas zdobył Michał Kuńczak ze Zgorzelca, który trasę przebiegł w 32 minuty i 42 sekundy. Tym samym pokonał dwukrotnego zwycięzcę biegowiska Łukasza Klatkę (Karkonosz Running Team), który dobiegł do mety w 33 minuty i 33 sekundy. Najszybsza wśród kobiet była niepokonana i znana z wcześniejszych edycji wydarzenia Elżbieta Kowalewska z BS EDI Team Zgorzelec z czasem 40 minut 15 sekund. W nordic walking zwyciężyło małżeństwo Agnieszka i Grzegorz Rychliccy z Kwisy Lubań. Wyniki biegów można znaleźć na stronie ultimasport.pl

Tradycyjnie każdy uczestnik biegowiska otrzymał medal, bo przecież największym sukcesem jest samo pokonanie dystansu. Wszyscy mogli skorzystać z posiłku regeneracyjnego i przyjemnie spędzić czas w sportowym gronie, gdzie endorfin nigdy nie brakuje. Lubańskie Biegowisko udowodniło, że sport łączy wszystkich ludzi. Bardzo miłym akcentem była obecność przedstawicieli klubów sportowych, w których na co dzień trenuje się np. kolarstwo czy też boks. Na uznanie zasługuje również pokaźna grupa dzieci reprezentujących lubańskie oraz okoliczne szkoły, bo jak wiadomo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Gratulujemy wszystkim osobom, które skorzystały z możliwości, jakie dawał ten aktywny weekend. Brawo dla MOSiR Lubań oraz współorganizatorów (Tri Team Lubań, Łużyckie Centrum Rozwoju, Decathlon Zgorzelec) i wszystkich innych zaangażowanych w  wydarzenie. A przede wszystkim brawo dla zwycięzców. Każdy z nich stał się częścią lubańskiej historii sportowej.

BIEG LUBAŃSKI LUBAŃSKIE BIEGOWISKO 2021 - WYNIKI

- Grzegorz Kotowski
- Grzegorz Malewicz
- Tomasz Tylka