Wolontariat w szkole

Opiekun wolontariatu Beata Kazan

Od 2001r. w naszej szkole działa grupa uczniów którzy swoją pracą pomagają najbardziej potrzebującymw naszym środowisku. Początkowo byli to uczniowie najstarszych programowo klas, do których co roku dołączali koledzy z klas młodszych.
      Najpierw działania były bardzej spontaniczne niż zaplanowane, potem co roku coraz systematyczniej planowane i realizowane.
      Pierwsze zadania dotyczyły współracy z organizatorami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, następnie młodzież podjęła samodzielną pracę. Pod koniec listopada i w grudniu 2002r. zoragnizowano zbiórkę zabawek dla oddziału dziecięcego szpitala w Lubaniu. Młodzież, w porozumieniu z dyrekcją placówki i za zgodą rodziców, podjęła też samodzielne dyżury na tymże oddziale, spędzając popołudnia na zabawie z dziećmi. Dzięki tym spotkaniom dwoje uczniów zaprzyjaźniło się z obłożnie chorą dziewczynką, z którą spotykali się już po zakończeniu dyżurów.
     W następnym roku, w okresie przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowana została kolejna zbiórka zabawek, do której dołączono zbiórkę słodyczy, a na zebraniach z rodzicami odbył się kiermasz prac uczniowskich. Aby zorganizować taki kiermasz uczniowie już od października wykonywali upominki, stroiki i ozdoby świąteczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na zakupy do paczek. 23 grudnia paczki są roznoszone przez młodzież do domów dzieci.
    Kolejne lata 2004-2006, powtórzyły akcję świąteczną, w którą angażuje się coraz więcej uczniów. Z Mikołajem docieramy do coraz większej liczby dzieci.
    Nawiązaliśmy kontakt z Miejskim Ośrodkdiem Pomocy Społecznej, aby dotrzeć do najbardziej potrzebujących dzieci. Działalność bowiem naszego wolontariatu nastawiona jest przede wszystkim na najmłodszych. Młodzież chce pracować i bezinteresownie pomagać innym, o czym świadczy ponad 40 osobowa grupa, która w tym roku szkolnym działa w naszej szkole,  Do pracy angażują się ci, którzy mają talent plastyczny, organizacyjny, uczestnicy zajęć koła teatralnego, a także osoby, które nie mają sprecyzowanych zainteresowań, ale chcą pomagać innym.
     W grudniu 2006r. odbyło się spotkanie integracyjne we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oraz Świetlicą Terapeutyczną. Goście obejrzeli przedstawienia bajkowe przygotowane przez koło teatralne. Młodzież przygotowała wystrój sali, muzykę i zabawy, poprowadziła wróżby andrzejkowe i tańce.

Data wprowadzenia:2007-01-15 13:33:11
Data publikacji:2007-01-15 13:34:46