Kolorowy pasek
Godło, Herb, Logo
Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej
Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Lubaniu

Kolorowy pasek

Wolontariat Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernikaw Lubaniu

Opiekunowie Beata Kazan i Henryka Zajączkowska

1.      Początek działalności - rok szkolny 2000/2001. Zaczęliśmy od zbiórek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczestniczyliśmy w finale we Wrocławskiej Telewizji.

2.      Jednymi z pierwszych działań wolontariatu były zbiórki zabawek i książek dla oddziału  pediatrycznego lubańskiego szpitala.

3.      Zorganizowaliśmy dyżury uczniowskie na oddziale. Przychodziliśmy po południu, żeby poczytać dzieciom bajki, pobawić się z tymi, które nie musiały leżeć w łóżkach. To zadanie zaowocowało piękną przyjaźnią z chorą koleżanką.

4.      Co roku organizujemy „Ekipę św. Mikołaja”. Przygotowujemy paczki ze słodyczami i zabawkami, i wędrujemy do domów dzieci z uboższych rodzin.

5.      Przygotowujemy świąteczne kiermasze, na których sprzedajemy nasze prace, pyszne ciasto,  gorącą kawę i herbatę. Kilka dni przed świętami spotykamy się na wspólnych Jasełkach z Rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Często odbywają się jeszcze dodatkowe licytacje, z których dochód przeznaczamy dla dzieci z ubogich rodzin.

6.      Koniec listopada i początek grudnia to czas andrzejkowo-mikołajkowy. Koło teatralne  i wolontariat przygotowują niespodzianki dla niepełnosprawnych dzieci. Są prezentacje teatralne, wróżby, tańce, zagadki oraz pyszne ciasto  i słodycze. Spotkania organizujemy na terenie naszej szkoły, ale korzystamy też z zaproszeń Towarzystwa Walki z Kalectwem w Lubaniu i pomagamy w organizacji imprez dla wszystkich niepełnosprawnych-nie tylko dzieci.

7.      Rozszerzamy ciągle krąg naszych znajomych i przyjaciół. W 2008 roku nasze znajomości sięgnęły do „stróżów prawa”. Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy gry i zabawy dla dzieci pracowników Powiatowej Komendy Policji w Lubaniu. Pogoda nam dopisała, zabawy miały miejsce w pracowni ceramiki w Radogoszczy.

8.      W 2008 roku nawiązaliśmy kontakt z fundacją „Dziewczynka z zapałkami” z Łodzi. Podstawowe zadanie to zbiórki pieniężne w dużych sklepach, z których dochód przeznaczony jest na cele statutowe fundacji. Za naszą pracę dostajemy zapłatę w postaci dofinansowania najbiedniejszych uczniów w naszej szkole. Koledzy mogą kupić ubranie, przybory szkolne lub obiad w szkolnej stołówce. Na najaktywniejszych wolontariuszy czekają nagrody. Byliśmy na dwóch wycieczkach zorganizowanych przez fundację- w Łodzi i Zakopanem.

9.      W 2008 r. dowiedzieliśmy się o chorobie nowotworowej trzyletniego Mateusza. W pierwszym odruchu zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy wśród uczniów i pracowników szkoły. Zorganizowaliśmy imprezę na skalę miasta. Dzięki życzliwości dyrektora Miejskiego Domu Kultury „Osadnik” w Lubaniu mogliśmy nieodpłatnie skorzystać z sali widowiskowej. Po trzech miesiącach intensywnych przygotowań nadszedł dzień koncertu. Loterię fantową mogliśmy przygotować dzięki licznym sponsorom z miasta i nie tylko. Przygotowaliśmy ponad 400 losów-każdy był wygrany .Przed wejściem do sali widowiskowej odbywał się kiermasz uczniowskich prac. Były rysunki, akwarele, prace z modeliny, efektowne origami i wiele, wiele innych. Na hasło o koncercie charytatywnym odpowiedzieli też absolwenci naszej szkoły.

Do współpracy przy organizacji koncertu włączyła się także Rada Miasta Lubań. Przedstawiciele Ratusza pomagali w licytowaniu przedmiotów, które m. in. ofiarował p. Przemysław Saleta oraz p. Krzysztof „Diablo” Włodarczyk. Były to oryginalne stroje sportowe tych panów. „Pod młotek” poszedł też fragment szlabanu granicznego, który dzielił kiedyś Polskę i Niemcy. Drogą pocztową otrzymaliśmy pocztówki i płyty z autografami od kabaretu „Ani mru mru”, Pawła Kukiza, Anny Marii Jopek, które zostały przeznaczone na nagrody. Gościem specjalnym koncertu był p. Przemysław Saleta i p. Ewa Wiertel.

Na scenie tańczyli i śpiewali nasi koledzy i koleżanki. Szkolny chór  umilał czas śpiewem. Wystąpiły podopieczne „Ogniska Wychowawczego dla dziewcząt” im. św. Jadwigi w Lubaniu, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Do prezentacji dołączyli członkowie klubu tanecznego „Ametyst” w Lubaniu oraz grup artystycznych działających przy MDK  „Osadnik” w Lubaniu. Szkolne koło teatralne przygotowało spektakl opracowany na podstawie książki „Oskar i pani Róża”. Przybliżyli nam w ten sposób sens ludzkiego cierpienia.  Kabaret „7Down”rozśmieszył widownię do łez. Chłopcy byli już w tym momencie absolwentami naszego gimnazjum, ale bardzo chętnie wystąpili w programie. W przerwie między prezentacjami można było posilić się pysznymi sałatkami i ciastem przygotowanym przez rodziców. Dla wielu prawdziwym „smakołykiem” były autografy naszych gości p. Ewy Wiertel i p. Przemysława Salety. Pan Przemek przekazał Mateuszowi parę rękawic bokserskich w rozmiarze dziecięcym. Prezent przekazany został na ręce taty i brata. Wielki finał koncertu, który trwał od godziny 16.00 do 21.00, zakończył się wspólnym śpiewem, gromkimi brawami dla wszystkich i porządnym poczuciem wykonania „dobrej roboty”.

Po przeliczeniu pieniędzy okazało się, że zebrana kwota przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Udało się zebrać 11.500 zł. Dodatkową atrakcją, już trzy tygodnie po koncercie było spotkanie z „Kabaretem Moralnego Niepokoju”. Na początku był plan, że goście wystąpią podczas koncertu. Względy organizacyjne nie pozwoliły jednak na to. Spotkali się z nami i naszymi kolegami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im. A. Mickiewicza w szkolnej auli. Były pytania, żarty, rozmowy. Oczywiście nie zabrakło taty Mateuszka, który kolejny raz serdecznie wszystkim dziękował. Echa koncertu charytatywnego dla Mateuszka jeszcze długo brzmiały w eterze. Jesienią 2008 roku tato Mateusza, p. Adam Nuzban, zrobił nam wielką niespodziankę. Jako podziękowanie za naszą pracę zaprosił na koncert do szkoły zespół z Niemiec „Opetheaven”, który gra muzykę chrześcijańską w rockowym wydaniu.Dochód z koncertu przeznaczyliśmy dla niepełnosprawnej dziewczynki.

10.  Od 2006 roku współpracujemy z Bankami Żywności, które dwa razy w roku organizują ogólnopolską zbiórkę żywności. Dzięki naszej pracy w lubańskich sklepach pomogliśmy naszym kolegom i koleżankom godnie przeżyć trudne chwile. Otrzymaliśmy w sumie przez te lata ok. 5 ton żywności, która została przekazana dla rodzin  naszych uczniów.

11.  W swoich działaniach nie zapominamy o zwierzętach. Kilkakrotnie organizowaliśmy zbiórki jedzenia dla zwierząt ze schroniska w Jeleniej Górze. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc naszych rodziców w przetransportowaniu zebranych darów.

12.  W  roku szkolnym 2009/2010 włączyliśmy się w realizację unijnego projektu „ Einstein, każdy ma w sobie ukryty potencjał”. Hasło naszego zadania- „Pomagając innym, inwestujesz w siebie”.  Na jednych z pierwszych zajęć złożyliśmy wizytę w biurze projektowym „A4” w Lubaniu przy ul. A. Mickiewicza. Dowiedzieliśmy się, jak umiejętnie projektować tereny zielone w miastach, aby ich mieszkańcy mogli  żyć zdrowo.

Byliśmy w „Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich”. Zobaczyliśmy, jak wygląda przetwarzanie odpadów , że można zutylizować duże gabaryty, jak  meble czy sprzęt RTV, oraz że  w Centrum można nabyć nieodpłatnie worki  i pojemniki do segregacji śmieci  w gospodarstwach domowych.

13.  W grudniu 2009 r.  zrealizowaliśmy szkolny projekt  „Jak mnie widzą, tak mnie piszą” pod hasłem „Dzień Anioła” ,zainspirowany współpracą z UNICEF. 10 grudnia w szkole pojawiły się anioły, a każdy chciał, przynajmniej w tym dniu, być lepszym, życzliwszym i grzeczniejszym. Na szkole zawisły transparenty informujące mieszkańców o udziale szkoły w akcji UNICEF.

14.  Pomagaliśmy przy organizacji koncertu p. Magdy Anioł w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, z którego dochód przeznaczony był na budowę kościoła w innej parafii. Najaktywniejsi wolontariusze otrzymali darmowe bilety na koncert.

15.  W ramach nowego działania „Ekologia” nawiązaliśmy współpracę z Nadleśnictwem Świeradów oraz Kołem Łowieckim „Głuszec”. Zapoznaliśmy się z zadaniami obu grup, dowiedzieliśmy się, jak ważna jest praca leśników, jakie działania chroniące zwierzęta prowadzone są w lasach.

16.  Byliśmy na dwudniowej wycieczce w Szklarskiej Porębie.  Posadziliśmy  ok. 700 drzew, które pomogą dzikiej zwierzynie przetrwać trudne warunki w lesie. Przeszliśmy trasą turystyczną do Chaty Walońskiej, zwiedziliśmy okolice Szklarskiej Poręby.

17.  W nowym roku szkolnym 2010/2011 kontynuowaliśmy zadania stałe i szukaliśmy nowych prac. Nawiązaliśmy kontakt z Wrocławskim Centrum Wolontariatu. Braliśmy udział w warsztatach organizowanych przez stowarzyszenie „Nowa Rodzina”. Były to warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, integracyjne, o pracy wolontariusza. Braliśmy również udział w Gali Wolontariatu we Wrocławiu.

18.  Zaangażowaliśmy się w akcję „Pola nadziei”, organizowaną przez Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz hospicjum, wykonując  i rozprowadzając papierowe żonkile, balony, naklejki i ulotki. Akcja odbyła się w tym roku (2013) już po raz trzeci. W sumie udało się nam pozyskać ponad 5 tysięcy złotych dla podopiecznych hospicjum.

19.  Współpracujemy z fundacją z Łodzi „Dziewczynka z zapałkami”, która wspiera najuboższe dzieci. Wraz z wolontariuszami fundacji pakujemy zakupy w marketach i przy okazji zbieramy fundusze, które przeznaczone są dla dzieci. W nagrodę za zaangażowanie w pracę wybrani uczniowie mogli wyjechać na zimowisko do Zakopanego.

20.  Kolejne zadanie wyznaczyła nam nasza młodsza koleżanka, dla której zbieraliśmy nakrętki. Dzięki pomocy rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 udało nam się zebrać 4 tony nakrętek. W ten sposób przyczyniliśmy się  do zakupu nowego wózka inwalidzkiego dla naszej koleżanki.

21.  Co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedzamy na cmentarzu komunalnym zapomniane groby. Sprzątamy, przynosimy kwiaty i znicze.

22.  Systematycznie współpracujemy z lubańskimi przedszkolami. Uczniowie spotykali się z maluchami, czytali bajki, pomagali w organizacji przedszkolnych festynów (malowanie twarzy).

23.  W 2012 roku rozpoczęliśmy współpracę parafialnym zespołem Caritas przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu. Z okazji święta Trzech Króli zorganizowaliśmy na terenie parafii przedstawienie świąteczne i rozdawaliśmy paczki dla dzieci. Pomagaliśmy w świątecznych zbiórkach żywności dla najuboższych rodzin w parafii (Boże Narodzenie, Wielkanoc). Tradycyjnie też nasi uczniowie, w trudnej sytuacji materialnej, otrzymali pomoc. W nagrodę najlepsi wolontariusze pojechali na wycieczkę do Kowar, do Parku Miniatur Dolnego Śląska. To samo miało miejsce w bieżącym roku szkolnym 2012/2013. W Kowarach spotkaliśmy się z założycielem parku p. Marianem Piaseckim. Zostaliśmy  oprowadzeni po terenie oraz mogliśmy zobaczyć, jak wyglądają poszczególne etapy budowania miniatur w pracowni modelarskiej.

24.  Jesteśmy w stałym kontakcie ze schroniskiem dla zwierząt w Dłużynie. Odwiedzamy podopiecznych, sprzątamy teren, a przede wszystkim wyprowadzamy zwierzaki na spacer. Przywozimy ze sobą zebraną w szkole karmę i koce.

25.  W listopadzie 2012 r. przygotowaliśmy Dzień Życzliwości. W szkole i w mieście rozdawaliśmy naklejki z uśmiechami i uśmiechaliśmy się do mieszkańców Lubania. Wiele osób było zaskoczonych, że otrzymują coś za darmo.

26.  W tym roku szkolnym po raz pierwszy wspieraliśmy akcję „Szlachetna Paczka”. Pomagaliśmy w zbiórce darów oraz zorganizowaliśmy w szkole sprzedaż muffinek, z których dochód przekazaliśmy na zakupy do paczek.

27.  We współpracy z miastem zorganizowaliśmy w Trecie kiermasz Bożonarodzeniowy, w okresie przed Wielkanocą sprzedawaliśmy ozdoby wielkanocne.

  Opracowaliśmy własne logo.

 

Metadane

Źródło informacji:Małgorzata Waszkiewicz
Data utworzenia:(brak danych)
Wprowadził do systemu:Małgorzata Waszkiewicz
Data wprowadzenia:2013-06-17 07:39:33
Opublikował:Małgorzata Waszkiewicz
Data publikacji:2013-06-17 10:34:12
Ostatnia zmiana:2013-06-17 10:45:34
Ilość wyświetleń:1186
Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Lubaniu
ul. Mickiewicza 1, 59-800 Lubań

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij